„Kobieta karmiąca piersią odżywia się przede wszystkim dla siebie. Skład pokarmu kobiecego nie zależy od tego, co spożywa matka. Jest to niezależny proces wytwarzania pokarmu toczący się gruczole piersiowym a nie w jelitach matki. Dużo szkody polskim matkom uczyniły portale internetowe i ulotki dla matek sugerujące zakazy spożywania niektórych produktów. Matki popadają w fobie i niedożywienie, zubożając własny organizm. Matka karmiąca powinna odżywiać się ZDROWO i ROZMAICIE, jak każdy” – to słowa specjalistek z Centrum Nauki o Laktacji, dr Nehring-Gugulskiej, mgr Zołnowskiej, i mgr Durki.
Kochane Babki, a więc kobieta karmiąca piersią jest po prostu zwykłym człowiekiem, który w zależności od świadomości i troski o swoje zdrowie wybierze takie lub inne produkty, które albo ją zbudują od środka, albo wręcz przeciwnie. Jej wybór. Na szali jest przede wszystkim JEJ zdrowie. Każdy zdrowy człowiek, w tym człowiek karmiący piersią, powinien odżywiać się w zgodzie z piramidą żywienia. Należy przede wszystkim pamiętać o dotlenieniu i ruchu (dziennie minimum 30-45min). Połowę naszego menu powinny stanowić warzywa i owoce (warzywa 75%, owoce 25%) potem produkty zbożowe, pełnoziarniste. Potem pojawia się nabiał . To co należy ograniczać to czerwone mięso (działa rakotwórczo) oraz tłuszcze zwierzęce. Zamiast nich warto jeść np. olej rzepakowy, oliwę z oliwek. Do tego pamiętać by używać mniej cukru, soli, a więcej jeść błonnika. Kilka procent niemowląt to alergicy i będą reagowali na alergeny w mleku mamy biegunką, wysypką, wymiotami. Najczęściej dzieci reagują na białko mleka krowiego i jajka. Nie wykluczamy tych produktów profilaktycznie z naszej diety. W przypadku wątpliwości udajemy się do dermatologa/alergologa jeśli podejrzewamy alergię, najlepiej poszukać osoby, która ma aktualną wiedzę z dziedziny laktacji, tutaj warto podpytać CDL lub PKP o kontakt.
To co Mama karmiąca powinna ograniczać to:
napoje alkoholowe: obniżają produkcję mleka, większe ilości alkoholu są wykrywalne w mleku. Tutaj nasz post jak spożywać alkohol w czasie laktacji bez szkody dla dziecka:
https://www.facebook.com/babkizpiersiami/posts/1811780375786496
papierosy (karmiąc kobieta może palić do max 5 papierosów na dobę zawsze pilnując by była 3 godzinna i dłuższa przerwa między karmieniami).
kofeinę do 3-5 filiżanek kawy dziennie: wcześniaki lub chore dzieci mogą mieć większy problem z tolerowaniem kofeiny.
Dieta mamy nie ma bezpośredniego przełożenia na skład mleka. Jest natomiast kilka elementów, których jakość jest w pewnym stopniu zależna od diety mamy.
✅Tłuszcze w mleku mamy odżywiającej się w zróżnicowany sposób będą lepszej jakości niż te, które znajdziemy u mamy jedzącej fast-food i żywność wysoce przetworzoną. Niezdrowe tłuszcze wpłyną na jakość tłuszczów w mleku.
✅Jod, selen, witamina B1, B6, B12, H,A, D, K, PP C – stężenie w mleku zależne jest od diety mamy, ale (i to jest bardzo istotne) częściowo też zapasy dziecko gromadzi jeszcze będąc w brzuchu mamy, częściowo na ich zawartość w mleku wpływają zapasy mamy.
✖️Laktoza, białko, całkowita zawartość tłuszczów, cholesterol – niezależne od diety mamy
✖️Witamina C, B5, kwas foliowy, biotyna, witamina E – niezależne od diety mamy, zawartość w mleku zależna od rezerw ciążowych
✖️Wapń, fosfor, miedź, cynk, potas, żelazo – niezależne od diety mamy (warto pamiętać że ryzyko anemii u niemowlęcia wzrasta jeśli mama miała anemię w ciąży a dziecko nie zostało prawidłowo odpępnione. Suplementacja mamy nie zwiększy ilości żelaza w mleku).
Nawet najubożej odżywiająca się mama przekaże dziecku pełnowartościowe mleko – swoim kosztem. W takiej sytuacji organizm polega na zapasach, bazuje na kościach, na zębach. Z pożywienia, które sobie dostarcza w pierwszej kolejności wartości odżywcze wędrują do mleka. Potem do niej.
Od Ciebie Babko zależy ile dobra zostanie dla Ciebie ❤️
Autor: Nina Błaszczyk-Nowik
Bibliografia:
1. Odżywianie w czasie karmienia piersią :http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=107&Itemid=44&lang=pl
2. Kawa, herbata, alkohol: http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=44&lang=pl
3. Stawisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji:http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf
4. Rewolucja w dietetycy 2016. Co robisz źle?http://m.newsweek.pl/wiedza/nauka/nowa-piramida-zdrowego-zywienia,artykuly,378359,1,1,2.html
5. Używki w czasie karmienia piersiąhttp://karmimysie.pl/2017/06/20/uzywki-czasie-karmienia-piersia-alkohol-kofeina-cz-1/
Zdjecie: piramida zdrowego żywienia 2016 autorstwa Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ)