Dlaczego „Dieta Matki Karmiącej” to bzdura

„Kobieta karmiąca piersią odżywia się przede wszystkim dla siebie. Skład pokarmu kobiecego nie zależy od tego, co spożywa matka. Jest to niezależny proces wytwarzania pokarmu toczący się gruczole piersiowym a nie w jelitach matki. Dużo szkody polskim matkom uczyniły portale internetowe i ulotki dla matek sugerujące zakazy spożywania niektórych produktów. Matki popadają w fobie i niedożywienie, zubożając własny organizm. Matka karmiąca powinna odżywiać się ZDROWO i ROZMAICIE, jak każdy” – to słowa specjalistek z Centrum Nauki o Laktacji, dr Nehring-Gugulskiej, mgr Zołnowskiej, i mgr Durki. 

Kochane Babki, a więc kobieta karmiąca piersią jest po prostu zwykłym człowiekiem, który w zależności od świadomości i troski o swoje zdrowie wybierze takie lub inne produkty, które albo ją zbudują od środka, albo wręcz przeciwnie. Jej wybór. Na szali jest przede wszystkim JEJ zdrowie. Każdy zdrowy człowiek, w tym człowiek karmiący piersią, powinien odżywiać się w zgodzie z piramidą żywienia. Należy przede wszystkim pamiętać o dotlenieniu i ruchu (dziennie minimum 30-45min). Połowę naszego menu powinny stanowić warzywa i owoce (warzywa 75%, owoce 25%) potem produkty zbożowe, pełnoziarniste. Potem pojawia się nabiał . To co należy ograniczać to czerwone mięso (działa rakotwórczo) oraz tłuszcze zwierzęce. Zamiast nich warto jeść np. olej rzepakowy, oliwę z oliwek. Do tego pamiętać by używać mniej cukru, soli, a więcej jeść błonnika. Kilka procent niemowląt to alergicy i będą reagowali na alergeny w mleku mamy biegunką, wysypką, wymiotami. Najczęściej dzieci reagują na białko mleka krowiego i jajka. Nie wykluczamy tych produktów profilaktycznie z naszej diety. W przypadku wątpliwości udajemy się do dermatologa/alergologa jeśli podejrzewamy alergię, najlepiej poszukać osoby, która ma aktualną wiedzę z dziedziny laktacji, tutaj warto podpytać CDL lub PKP o kontakt.

To co Mama karmiąca powinna ograniczać to: 

napoje alkoholowe: obniżają produkcję mleka, większe ilości alkoholu są wykrywalne w mleku. Tutaj nasz post jak spożywać alkohol w czasie laktacji bez szkody dla dziecka:
https://www.facebook.com/babkizpiersiami/posts/1811780375786496

papierosy (karmiąc kobieta może palić do max 5 papierosów na dobę zawsze pilnując by była 3 godzinna i dłuższa przerwa między karmieniami).

kofeinę do 3-5 filiżanek kawy dziennie: wcześniaki lub chore dzieci mogą mieć większy problem z tolerowaniem kofeiny.

Dieta mamy nie ma bezpośredniego przełożenia na skład mleka. Jest natomiast kilka elementów, których jakość jest w pewnym stopniu zależna od diety mamy. 

✅Tłuszcze w mleku mamy odżywiającej się w zróżnicowany sposób będą lepszej jakości niż te, które znajdziemy u mamy jedzącej fast-food i żywność wysoce przetworzoną. Niezdrowe tłuszcze wpłyną na jakość tłuszczów w mleku. 

✅Jod, selen, witamina B1, B6, B12, H,A, D, K, PP C – stężenie w mleku zależne jest od diety mamy, ale (i to jest bardzo istotne) częściowo też zapasy dziecko gromadzi jeszcze będąc w brzuchu mamy, częściowo na ich zawartość w mleku wpływają zapasy mamy. 

✖️Laktoza, białko, całkowita zawartość tłuszczów, cholesterol – niezależne od diety mamy 

✖️Witamina C, B5, kwas foliowy, biotyna, witamina E – niezależne od diety mamy, zawartość w mleku zależna od rezerw ciążowych 

✖️Wapń, fosfor, miedź, cynk, potas, żelazo – niezależne od diety mamy (warto pamiętać że ryzyko anemii u niemowlęcia wzrasta jeśli mama miała anemię w ciąży a dziecko nie zostało prawidłowo odpępnione. Suplementacja mamy nie zwiększy ilości żelaza w mleku). 

Nawet najubożej odżywiająca się mama przekaże dziecku pełnowartościowe mleko – swoim kosztem. W takiej sytuacji organizm polega na zapasach, bazuje na kościach, na zębach. Z pożywienia, które sobie dostarcza w pierwszej kolejności wartości odżywcze wędrują do mleka. Potem do niej. 

Od Ciebie Babko zależy ile dobra zostanie dla Ciebie ❤️ 

Autor: Nina Błaszczyk-Nowik

Bibliografia: 

1. Odżywianie w czasie karmienia piersią :http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=107&Itemid=44&lang=pl
2. Kawa, herbata, alkohol: http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=44&lang=pl
3. Stawisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji:http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf
4. Rewolucja w dietetycy 2016. Co robisz źle?http://m.newsweek.pl/wiedza/nauka/nowa-piramida-zdrowego-zywienia,artykuly,378359,1,1,2.html
5. Używki w czasie karmienia piersiąhttp://karmimysie.pl/2017/06/20/uzywki-czasie-karmienia-piersia-alkohol-kofeina-cz-1/

Zdjecie: piramida zdrowego żywienia 2016 autorstwa Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ)

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły