Długie karmienie piersią

Długo to znaczy ile? 
Dla jednego długo to będzie pół roku, dla innego 3 lata. Biorąc pod uwagę, że w 4 miesiącu życia wyłącznie piersią karmi 32% Polek (dane z 2015 r.), to można przyjąć, że 4 miesiące to już długo. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że długie karmienie, to karmienie dziecka powyżej dwóch lat.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karminie piersią przynajmniej 2 lata lub dłużej jeśli mama i dziecko tego chcą. Niestety w naszym społeczeństwie wciąż bardzo rozpowszechnione są mity o tym, że pokarm matki po roku czasu traci wartość, że w jakiś magiczny sposób zamienia się w wodę lub wręcz, że staje się toksyczny! Co najgorsze są to również opinie wyrażane przez wielu lekarzy i psychologów. 

„Ale wie Pani, że Pani mleko nie ma już żadnej wartości?”
„Ale się Pani pijawka trafiła”
„Ale to już chyba tylko takie karmienie symboliczne, prawda?”
„Ale wie Pani, że to jest szkodliwe dla Pani i dziecka? Pani będzie mieć raka piersi i osteoporozę, a dziecko zepsute zęby, bo takie mleko to już sam cukier i to najgorszy z możliwych”

To tylko kilka wybranych komentarzy, które usłyszałam od lekarzy kiedy informując ich, że karmię piersią, na pytanie „ile ma maleństwo?” odpowiadałam, że 2 lata. Dochodziły też komentarze o niezdrowej relacji matki i dziecka, o nadmiernym przywiązaniu, o zaburzeniach seksualności i wiele innych.

Mimo mojego silnego przekonania co do tego, że karmienie starszaka jest czymś naturalnym, to wizyty lekarskie stały się zdarzeniem często stresującym. Zresztą takie komentarze nie padają tylko ze strony lekarzy, ale także rodziny, znajomych, itd. 

Między innymi dlatego narodził nam się pomysł na cykl postów o długim karmieniu, a może i jakiś filmik powstanie 😉

Chcemy rozwiać mity, które krążą na ten temat, powiedzieć co mówią o tym badania naukowe, jakie płyną korzyści z długiego karmienia dla dziecka i matki. Ale także o tym jakie wiążą się z tym trudności, o emocjach, czasem trudnych i o wielu innych sprawach 😉

Czy są wśród nas Mamy długo karmiące? 
Jakie Wy macie doświadczenia jeśli chodzi o reakcje otoczenia?

Autorka: Magdalena Michalska-Kacymirow

Fot. Fotografia Matka Polka

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły