Jak długo karmić piersią?

Ostatnio poruszyłyśmy temat długiego karmienia piersią. Bardzo duży odzew pod tym tekstem utwierdził nas w przekonaniu, że warto o tym mówić.

Mamy często intuicyjnie karmią swoje dzieci zgodnie z ich potrzebami, a planowane miesiące zamieniają się w lata 😉

Często słyszymy, że mama będąc w ciąży chciała karmić maksymalnie pół roku, aż tu nagle 2 lata stuknęło 😉

Bywa jednak, że ostracyzm społeczny z jakim spotykają się kobiety
z powodu karmienia dziecka, które nie jest już noworodkiem czy niemowlakiem, sprawia, że zaczynają mieć wątpliwości, odczuwać presję, czy wręcz wstydzić się tego, że NADAL karmią!

Tymczasem badania z zakresu biologii i antropologii szacują, że naturalny czas człowieka na odstawienie od piersi to między 2,5 a 7 rokiem życia. W społecznościach, gdzie pozwala się dzieciom samym zdecydować o momencie zakończenia karmienia następuje to zazwyczaj między 3 a 4 rokiem życia.

Towarzystwa medyczne i organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym i zdrowiem dzieci także zabrały głos w tej kwestii, stwierdzając jednoznacznie, iż „Nie istnieje górna granica długości ani dowody na szkodliwość w sferze psychiki lub rozwoju, przy karmieniu piersią do 3 roku życia lub dłużej”. 

Dzieci bardzo rzadko odstawiają się od piersi przed ukończeniem 2 roku życia. Najczęściej następuje to pomiędzy 2 a 4 rokiem życia, najczęściej ok. 3 lat. Odstawienie się dziecka przed pierwszym rokiem życia zdarza się w sytuacjach, gdy np. doszło do nagłego i intensywnego rozszerzania diety oraz zastępowania pokarmu matki posiłkami stałymi. Nie jest to jednak samoodstawienie i nie jest to proces naturalny. 

Żyjemy w kulturze, w której nie kwestionuje się tego, że roczne, dwuletnie, trzyletnie dziecko ssie przez silikonowy smoczek krowią mieszankę, ale mama karmiąca powyżej tego czasu szokuje i martwi. Także osoby związane ze służbą zdrowia.
Tymczasem, długie karmienie nie jest wymysłem hippisowskich matek lub internetowych laktoterrorystek 😛 tylko pewną biologiczną normą naszego gatunku. 

Decyzja o długim karmieniu piersią musi być decyzją obustronną. Dziecka i matki. Nie każda mama chce lub jest gotowa długo karmić piersią i ma prawo podjąć decyzję o wcześniejszym odstawieniu. Warto jednak, aby to była Jej decyzja, wynikająca z własnych przekonań przy znajomości aktualnej wiedzy, a nie podjęta pod presją otoczenia i oparta na krążących na ten temat mitach.

Następny nasz tekst w tym cyklu będzie dotyczył tego jak zmienia się mleko z czasem i że nie staję się nagle wodą 😉

A ile to jest Wasze długo? Jakie miałyście cele laktacyjne będąc w ciąży i czy udało Wam się je zrealizować?

Źródła:
kathydettwyler.org/detwean.html
pediatrics.aappublications.org
who.int/mediacentre/factsheets/fs342/en/

Autorka: Magdalena Michalska-Kacymirow

Fot. Fotografia Matka Polka

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły