Być może urodzisz dziecko przy pomocy cesarskiego cięcia. Być może z różnych względów będziesz mieć planowaną cesarkę. Poniżej garść informacji na temat tego, jaki ma ona wpływ na karmienie i co możesz zrobić, by start w karmieniu piersią po cesarce był udany.
Zacznijmy od jasnego i wyraźnego stwierdzenia:
1. Cesarskie cięcie nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią.
2. Cesarskie cięcie nie sprawia, że nie będzie mleka.
Za laktację w głównej mierze odpowiada hormon PROLAKTYNA – zaczyna on się wydzielać po oddzieleniu łożyska. W przypadku cc łożysko wyjmuje lekarz, ale cała reszta działa w ten sam sposób. Organizm dostał informację, że oto nadszedł czas na rozpoczęcie produkcji hormonu. A zatem, bach!, prolaktyna zaczyna działać. W tym równaniu brakuje jednak jeszcze jednego – arcyistotnego składnika – małego ssaka.
I tutaj mała pauza – jeśli jesteś jeszcze przed porodem dowiedz się jakie są praktyki w przypadku cesarki w szpitalu, który wybrałaś. Zwróć uwagę szczególnie na dwa aspekty – czy będzie możliwy kontakt skóra do skóry zaraz po urodzeniu się dziecka oraz czy może wręcz przystawienie do piersi. Dopytaj też, co dzieje się z dzieckiem po zabiegu (przy założeniu, że wszystko z Wami ok).
Wróćmy zatem do naszego porodu. Łożysko wydalone, prolaktyna się produkuje, warto zatem zadbać o to, by jak najszybciej przystawić dziecko do piersi. Nie zamartwiaj się, jeśli nie uda Ci się tego zrobić od razu (choć w miarę możliwości zachęcamy do naciskania na kontakt skóra do skóry – to może być zadanie dla partnera, by tego dopilnował, jeśli będzie z Wami). Dąż do tego, by zrobić to możliwie jak najszybciej i nie szczędzić sobie i maleństwu tulenia i częstego przystawiania.
Leki znieczulające, które dostałaś to również nie jest przeciwskazanie do karmienia piersią. Pamiętaj o tym, gdy będzie boleć Cię blizna. Możesz spokojnie wziąć lek przeciwbólowy. To nie tylko poprawi komfort, ale również ułatwi skupienie się na poznawaniu Nowego Człowieka i przystawianiu go do piersi.
Nie wszystkie pozycje do karmienia piersią będą dla Ciebie wygodne. Znajdź taką, w której będziesz czuć się najbardziej komfortowo, a dzidziuś nie będzie podrażniać rany pooperacyjnej. Często polecaną pozycją po cesarskim cięciu jest pozycja naturalna, w której mama półleży.
Czy są tu Babki, które rodziły przez cesarskie cięcie? Jak wyglądało Wasze karmienie? Czy udało Wam się od razu przytulić maleństwo?
PS Warto o kontakt skóra do skóry zadbać również wtedy, gdy Ty nie będziesz w stanie tulić dzieci – z powodzeniem może zrobić to ich tata, a nawet ciocia, czy ktokolwiek bliski. Lepsze tulenie do kochającej osoby, niż leżenie w „mydelniczce”.