Wszyscy wiemy, że mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, robiony na miarę, lekkostrawny i zawierający różne ważne składniki, o których mówiłyśmy w ostatnim filmiku.
10 lat temu po raz pierwszy odkryto w mleku obecność KOMÓREK MACIERZYSTYCH, a fachowo mówiąc multipotencjalnych komórek pnia (komórek macierzystych układu krwiotwórczego), co czyni z maminego pokarmu prawdziwy cud natury!
Czym są te noszące skomplikowaną nazwę komórki obecne w mleku mamy? Są to tak zwane komórki pluripotencjalne – takie same jak te obecne w ludzkich embrionach i zarodkach. Są to komórki, które mogą się przekształcić we wszystkie komórki organizmu człowieka!!! Wyobrażacie to sobie???
Wciąż pozostaje wiele do odkrycia na temat wpływu tych komórek na organizm niemowlęcia karmionego piersią. Wiadomo jednak, że są dostarczane do organizmu dziecka w liczbie co najmniej ponad 170 milionów komórek macierzystych dziennie!
Nie są trawione w układzie pokarmowym dziecka i mogą przetrwać tam nawet kilka lat po zakończeniu karmienia. Naukowcy uważają, że komórki macierzyste przenikają ściany jelita i z krwioobiegiem podróżują po organizmie dziecka, wspierając jego rozwój.
Na podstawie eksperymentu na myszach naukowcy stwierdzili, że zawarte w mleku komórki macierzyste występują nie tylko w żołądku, ale też we krwi, grasicy, wątrobie, trzustce, śledzionie, a nawet mózgu, a ponadto są nadal żywe. Komórki były zintegrowane ze wspomnianymi organami i wytwarzały odpowiednie białka.
To znaczy, że komórki macierzyste z mleka brały aktywny udział w budowaniu organizmu młodych!!!
Odkrycie i opisanie komórek macierzystych pochodzących z mleka kobiecego może mieć także zasadnicze znaczenie dla medycyny regeneracyjnej. Mleko matki jest bowiem bogatym źródłem ludzkich komórek macierzystych, które można pozyskać w etyczny i nieinwazyjny sposób. Badacze już wykazali, że mogą one zostać przekształcone w tkankę kostną, tłuszczową oraz w komórki wątroby lub mózgu.
Czy to nie jest prawdziwy CUD NATURY???
Źródła:
Cregan et al. 2007 Cell Tissue Res. 329(1):129-36.
Borysewicz-Sańczyk H., Szczepański M. 2009. Neonatologia 1
Patki S. et al. 2010. Hum Cell. 23(2):35-40.
Hassiotou F. et al. 2012. Stem Cells. 30(10):2164-74
Sani M. et al. 2015. Cell Biol Int 39:611–618
sciencealert.com/breast-milk-contains-stem-cells
hafija.pl/2015/04/trawienie-mleka-matki-i-komorki-macierzyste-czyli-o-komorkach-ktore-nie-chca-umierac-w-przewodzie-pokarmowym-dziecka.html
medela.pl/karmienie-piersia-dla-specjalistow/badania-naukowe/komorki-macierzyste-w-mleku-matki
zdrowie.pap.pl/piorem-eksperta/mleko-kobiecie-co-jeszcze-kryje
Autorka: Magdalena Michalska-Kacymirow