Na Dzień Babci

Droga Babciu, kochana Mamo,
już niedługo Twoja córka urodzi dziecko. A może niedawno Twój syn został ojcem? W każdym razie w rodzinie pojawiło się dziecko. Najsłodsze, cudowne. Kiedy ten czas minął? Twoje dzieci mają dzieci. Niesamowite. 
Chciałabyś im uchylić nieba. Chciałabyś im pomóc. Podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą. W końcu przeszłaś już swoje. Wiesz o życiu naprawdę dużo. Może czasami Ci się wydaje, że za dużo, jak na jednego człowieka. W każdym razie Twoje dzieci są jeszcze młode, zagubione, czasami wydają Ci się takie słabe. Chcesz zatem im pomóc. 
Droga Babciu, wiesz, jak możesz pomóc swojej córce? Synowej? Wesprzyj ją w karmieniu piersią. 
Być może kiedy Ty rodziłaś swoje dzieci lekarze mówili, że najlepsze jest mleko modyfikowane. Bo z Zachodu, bo Ty nie miałaś pokarmu, bo zbadane, bo przy karmieniu piersią nic nie wolno, bo w końcu musiałaś wracać do pracy. 
Czy wiesz, że przez te 20,30 lat naukowcy dokładnie zbadali mleko kobiece. Tak dokładnie, że odkryli, że nie ma, po prostu nie ma, nic lepszego dla dziecka niż mleko mamy. Nie ma tu miejsca na wymienianie wszystkich cudownych właściwości, powiemy tylko, że buduje ono odporność, leczy, daje zdrowie na bardzo, bardzo długie lata. Nie ma czegoś takiego jak niewartościowy pokarm, za chudy, za tłusty. Nie trzeba uważać na to, co się je – można jeść wszystko, byle zdrowo. Karmienie piersią jest również dobre dla Twojej córki. Wiesz, że znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi? 
Kochana Babciu – Twoja córka, synowa, karmiąc piersią daje Twojemu wnukowi to, co może najlepszego. Jeśli jako babcia ją w tym wesprzesz również będziesz miała udział w budowaniu jego zdrowia i niesamowitego poczucia bliskości. 
Twojej córce nie zawsze będzie łatwo. Sama wiesz, macierzyństwo męczy. Nie zniechęcaj jej w karmieniu piersią. Ugotuj pożywną zupę albo pogłaszcz po policzku tak, jak to robiłaś, gdy ona była mała. 
Pomyśl też o swojej mamie, swojej babci. One karmiły wszystkie swoje dzieci piersią, bardzo długo. Tak jak i poprzednie generacje kobiet. Tak przetrwała ludzkość, na mleku swojej mamy. 
Pomóż córce karmić swoje dziecko mlekiem mamy.
Wszystkiego dobrego dla Ciebie, Babciu! Babko z Piersiami.
Nina, Magda i Marta

zdj. summerland

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły