Dzieci karmione piersią budzą sie w nocy na mleko i na róznym etapie życia będą gotowe z tego przywileju zrezygnować. Budzą się, bo potrzebują bliskości, budzą się też po prostu z głodu – nie tylko wtedy gdy mają kilka miesięcy. Ale istnieje stereotyp, że dziecko mające rok „nie powinno” się już budzić w nocy na mleko bo już go „nie potrzebuje”. Ha! Jest sporo pediatrów, którzy tę granicę stawiają już po skończeniu przez dziecko pół roku. I to nie są żadne żarty. Przynajmniej oni tak nie uważają…
Ten stereotypowy wymóg wobec dzieci bierze się zapewne ze stawiania na tej samej półce karmienia sztucznego i karmienia piersią i dośc zamierzchłego podejścia, że nie liczy się dziecko, TO KONKRETNE DZIECKO, ale tabelki i miarki. Tak kiedyś żywiono niemowlęta. Dzisiaj wiemy, że także mlekiem sztucznym należy żywić dziecko w zbliżony sposób do karmienia na żądanie, oczywiście nadal zwracając uwagę na jego przyrosty i na limity dzienne, które w przypadku sztucznej mieszanki są istotne w kontekście tych zbyt wysokich.
Kolejnym powodem dla których pediatrzy mogą twierdzić, że dziecko karmione naturalnie „nie powinno” już budzić się na mleko gdy ma 6-12 miesięcy jest znowu kalka z karmienia sztucznego i obawa o próchnicę – w tym okresie pojawiają się pierwsze zęby a w nocy dziecko pije przecież mleko, które niszczy szkliwo.
Ale w przypadku karmienia piersią to błędne założenie.
Badania, które zostały przeprowadzone w Brazyli wykazały, że karmienie w nocy do 2 roku życia nie zwiększa wystąpienia próchnicy. Zwiększa ją natomiast opieszałe podejście do zdrowego żywienia czyli przede wszystkim cukier w diecie oraz nie dbanie o mycie zębów dziecka od momentu pojawienia się tychże. Karmiąc w nocy po drugim roku życia należy tym bardziej zwracać uwagę na te czynniki i trzymać rękę na pulsie bo ryzyko próchnicy wzrasta.
Jest ogromna różnica między zarówno składem i techniką pobierania mm vs mleko mamy. Dziecko pobierając mieszankę ze smoczka chwyta go dość plytko, a więc płyn rozlewa sie po całej jamie ustnej. W przypadku ssania piersi brodawka jest głęboko i w porównaniu z butelką niewiele mleka osiada na zębach. Natomiast najważniejszy jest fakt, że skład Twojego mleka ma za zadanie wspomagać ochronę płytki nazębnej a samo mleko mamy ma niski potencjał próchnicogenny. Ale to, że karmisz piersią, nie sprawi że Twoje dziecko nie będzie miało próchicy!
Należy podkreślić jedno – NIE MA JEDNEGO CZYNNIKA ODPOWIEDZIALNEGO ZA PRÓCHNICĘ. Składają sie na to geny (już na etapie życia płodowego Twojego dziecka powstały zalążki zebów, które moga mieć większy lub mniejszy potencjał do psucia), ekspozycja od momentu rozszerzenia diety na cukry i kwasowość poszczególnych produktów i wreszcie brak prawidłowej higieny oraz profilaktyki w postaci wizyt u dentysty.
I na koniec taka moja reflekcja. Gdy słyszę sformułowanie „dziecko powinno/nie powinno w tym wieku” zwłaszcza w temacie snu (a karmienia nocne są ze snem powiązane) zawsze mam ochotę spytać się – ale czyim zdaniem? Kto zna tak doskonale moje dziecko, że jest w stanie to z taką stanowczością stwierdzić? Nie mówimy o siadaniu, raczkowaniu, chodzeniu – na które dziecko ma czas „od -do” i są to ramy dość szerokie, bo lekarze wiedzą, że dzieci w zależności od roznych czynników rozwijają się w różnym tempie. I powyższe kamienie milowe wymagaja tylko i wyłacznie gotowosci fizycznej, przygotowania poszczególnych mięśni.
Ale w przypadku snu, przesypiania nocy nie mówimy tylko i wyłącznie o fizyczności. Mowa jest o emocjach i w dużej mierze o dojrzałości układu nerwowego. Mimo to dziecko otrzymuje odgórnie cyferkę – od tego czasu ma już nie jeść w nocy, ma spać. Bo zdaniem lekarza pediatry tak jak Ty, dorosła osoba, nie potrzebuje jeść w nocy.
Jeśli jesteś zdecydowana i czujesz, że nie masz już siły na nocne karmienia i chcesz odstawić dziecko od piersi, pamiętaj że możesz zrobić tylko redukcję nocną i zostawić karmienie w ciągu dnia. W takim wypadku proponujemy pierwszy krok w postaci wpisu autorki bloga Wymagajace.pl – Magdalena Komsta http://www.wymagajace.pl/7-rzeczy-ktore-warto-zrobic-zanim-odstawisz-nocne-karmienia/ Jedno jest pewne. Na pewno nie musisz odstawić nocnych karmień ze strachu przed wystąpieniem próchnicy u swojego dziecka.
Zródła
1. http://edition.cnn.com/2017/06/30/health/breastfeeding-cavities-dental-health-study/index.html
2. https://kellymom.com/ages/older-infant/tooth-decay/
3. https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/breastfeeding-and-tooth-decay
4. https://www.hafija.pl/2016/04/karmienie-piersia-i-jego-wplyw-na-uzebienie-niemowlat-i-dzieci.html
Autor: Nina Błaszczyk-Nowik