Siara (Colostrum) jest produkowana od około 16-22 tygodnia ciąży, chociaż wiele matek nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ nie zawsze jest ona widoczna. Siara występuje przez pierwsze 3-5 dni od porodu, jest żółta i gęsta jak śmietanka. Następnie jest zastępowana przez mleko przejściowe, o pomarańczowym zabarwianiu i zdecydowanie mniej gęste.
W momencie porodu żołądek Twojego dziecka jest bardzo mały, a ilość siary (stopniowo przechodzącej w dojrzałe mleko matki) jest idealna dla potrzeb dziecka. Średnio zdrowy maluch potrzebuje od 2-10 ml mleka na karmienie w ciągu pierwszych 24 godzin, do 30-60 ml na karmienie do końca 3 dnia.
Siara jest bogata w składniki immunologiczne budujące odporność dziecka, takie jak immunoglobuliny IgA, laktoferynę, leukocyty, a także czynniki wzrostu. Zawiera natomiast stosunkowo niskie stężenia laktozy, co wskazuje na to, że jej podstawowe funkcje mają raczej charakter immunologiczny niż żywieniowy.
Co ciekawe, mleko mam wcześniaków jest początkowo bardziej kaloryczne, bogatsze w białka, tłuszcze, wolne aminokwasy, IgA i sód.
Najnowsze stanowisko Sekcji Karmienia piersią Amerykańskiej Akademii Pediatrii głosi, aby wszystkie wcześniaki otrzymywały ludzkie mleko. AAP rekomenduje też by pasteryzowane mleko dawczyni stanowiło preferowaną alternatywę zamiast mieszanki dla niemowląt, jeśli matka nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości mleka.
Takie zalecenia opierają się na imponującym zestawie korzyści, jakie ludzkie mleko dostarcza tej bardzo wrażliwej populacji dzieciaczków, w tym zmniejszonej częstości występowania:
❌sepsy
❌martwiczego zapalenia jelit (NEC)
❌retinopatii wcześniaczej
Stwierdza się też mniej hospitalizacji w pierwszym roku życia oraz lepsze wyniki neurorozwojowe. A to tylko część korzyści!
Tak więc siara dla wcześniaków to nie tylko najlepszy, najłatwiej przyswajalny pokarm, ale też prawdziwe LEKARSTWO i inwestycja w zdrowie!
To prawdziwe płynne złoto, którego każda kropla ma znaczenie dla przedwcześnie urodzonego malucha.
Źródła:
ABM [Academy of Breastfeeding Medicine] Clinical Protocol #3: Hospital guidelines for the use of supplementary feedings in the healthy term breastfed neonate, revised 2009. Breastfeed Med. 2009;4(3):175-82.
Ballard, O., & Morrow, A. L. (2013). Human Milk Composition: Nutrients and Bioactive Factors. Pediatric Clinics of North America, 60(1), 49–74.http://doi.org/10.1016/j.pcl.2012.10.002
Underwood, M. A. (2013). Human milk for the premature infant. Pediatric Clinics of North America, 60(1), 189–207. http://doi.org/10.1016/j.pcl.2012.09.008