Wirus ZIKA

Dziś kolejna dawka wiedzy, którą przywiozłam z V Kongresu EMBA.

Tym razem temat bardziej egzotyczny, ale też na czasie. Ostatnio głośno było o niezwykle niebezpiecznym wirusie Zika. Wirus Zika należy do grupy flawiwirusów i jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, gorączkę Zachodniego Nilu, czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przenoszony jest głównie przez komary, ale można się nim zarazić także przez kontakty seksualne. Wirus ten może przechodzić przez łożysko, od zakażonej matki do płodu. Jest to niezwykle niebezpieczne dla dziecka i może być powodem występowania wad wrodzonych, głównie małogłowia. Na wirus ten nie ma obecnie lekarstwa, ani szczepionki ochronnej.

Innym flawiwirusem, który również jest problematyczny z uwagi na brak lekarstw, to wirus Usutu. Do tej pory nie stanowił on zbytniego zagrożenia dla ludzi i występował głównie u ptaków. W ostatnich latach stwierdzono jednak wzrost zachorowań na tego wirusa, także w krajach europejskich.

Grupa badaczy postanowiła sprawdzić, czy mleko matki zabezpiecza dzieci przed działaniem flawiwirusów. Wyniki badań po raz kolejny pokazały jak niezwykłą substancją jest mleko matki. Zarówno obecne w siarze eksosomy, jak i polisacharydy obecne w mleku dojrzałym, wykazują działanie przeciwwirusowe w stosunku do wirusów Zika i Usutu.

Nadal nie ma pewności, czy wirusy te mogą być przeniesione wraz z mlekiem chorej matki dziecku, choć badania wskazują, że istnieje takie ryzyko. Niemniej jednak najnowsze doniesienia o przeciwwirusowym działaniu mleka także w odniesieniu do tych wirusów mogą pomóc Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tworzeniu rekomendacji odnośnie karmienia piersią w rejonach gdzie występują wirusy Zika i Usutu. Karmienie piersią może chronić dzieci przed zakażeniem, a promocja karmienia piersią powinna mieć tam szczególne znaczenie.

Źródła:
R. Francese , A. Civra, M. Donalisio, S. Sottemano, P. Tonetto, A. Coscia, G. Moro, E. Bertino, D. Lembo. 2019. Anti-Zika Virus And Anti-Usutu Virus Activity Of Human Milk And Its Components. 5th International Congress European Milk Bank Association (EMBA).
https://gis.gov.pl/wypoczynek/informacja-dotyczaca-zakazen-wirusem-zika/
I. Markowska-Daniel, J.Kit 2018. Występowanie i znaczenie zakażeń wirusem Usutu. Życie Weterynaryjne 98:772-776.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły