Wizyta Doradczyni Laktacyjnej

Jak wygląda wizyta Doradczyni Laktacyjnej

Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna to profesjonalne wsparcie dla Twojej drogi mlecznej. To kobieta, która może pomóc uratować twoją laktację, twoje zdrowie, a nawet twoją radość z macierzyństwa.

CDL to osoba z wykształceniem medycznym (lekarka, położna, pielęgniarka), która ukończyła specjalistyczny kurs organizowany przez Centrum Nauki o Laktacji. Już przed kursem kandydatka na CDL musi posiadać doświadczenie w pracy z kobietami w okresie laktacji, a w trakcie kursu zdobywa nie tylko wiedzę teoretyczną, ale odbywa też obowiązkowe, długie praktyki. Centrum Nauki o Laktacji podkreśla też, jak ważne jest, by Doradczyni miała odpowiednie cechy osobowościowe. To ważne, bo Doradczynie Laktacyjne często towarzyszą kobietom w naprawdę najbardziej wrażliwych momentach ich macierzyństwa, a może nawet życia. Kiedy świat staje na głowie, kiedy przytłacza odpowiedzialność za życie drugiego człowieka (spoczywająca w tych piersiach), kiedy hormony zalewają nas z każdej strony.

Spokój, wrażliwość, dobroć, ale też ogrom wiedzy merytorycznej działa jak kojący balsam i często prócz piersi leczy też głowę.

Kiedy możesz skorzystać z pomocy Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej?

W zasadzie zawsze wtedy, gdy czujesz, że taka pomoc jest ci potrzebna. Nie ma zawężonego obszaru działań, nie ma momentu, w którym nie wypada dzwonić, bo to błahostka. Nie musisz mieć zagłodzonego dziecka i ani kropli mleka, by skorzystać z pomocy. Czasami CDL upewnić cię, że wszystko jest dobrze, a Ty i dziecko po prostu potrzebujecie chwili czasu, żeby złapać wspólny rytm.

Teoretycznie pomoc CDL powinna być dostępna już na oddziale szpitalnym. W praktyce wygląda to przeróżnie w zależności od miejsca, w którym rodzisz. Dlatego najlepiej po prostu upewnić się jak wygląda wsparcie laktacyjne na oddziale, pytając o to bezpośrednio na miejscu i konfrontując te informacje z opowieściami kobiet np. na stronach Fundacji Rodzić po Ludzku: gdzierodzic.info

Po wyjściu ze szpitala do domu konsultacje z Doradczynią są już odpłatne i mogą odbywać się albo w Poradniach Laktacyjnych (najczęściej prowadzonych przy szpitalach), albo w domu kobiety. Można dzwonić bezpośrednio do Doradczyni lub umawiać się właśnie przez poradnię. Niektóre prywatne przychodnie również oferują taką konsultację w swojej ofercie. Jest więc z czego wybierać. Osoby ze środowiska medycznego, które na co dzień pracują z kobietami w okresie laktacji, chcą i pracują nad tym, aby wizyta laktacyjna wchodziła w skład świadczeń refundowanych, ale niestety póki co nie wiadomo czy i kiedy tak się stanie.  

A co się dzieje na wizycie? Czy potrzebujesz się jakoś szczególnie przygotować?

Szczególnie nie, ale warto przygotować podstawowe informacje:
– książeczkę zdrowia dziecka, a w niej pomiary wagi (przyrosty i spadki). Jeśli rodzice zapisywali te informacje gdzieś poza książeczką, również warto je przygotować. Czasami CDL może poprosić o zważenie dziecka w przychodni lub na wadze, na której dziecko było ważone dotychczas (chodzi o to, by pomiar był możliwie najbardziej dokładny, a zmiana wagi może wprowadzić pewne zaburzenia).

– CDL może poprosić o spisywanie wszystkich karmień do czasu wizyty. Ich ilość, długość, z ilu piersi. To samo, jeśli mama pracuje z laktatorem: jak często odciąga, ile mililitrów. Jeśli dziecko jest dokarmiane to również warto przygotować te informacje: jak często, ile mililitrów. Warto też zaobserwować i zapisać ile dziecko robi kupek i siku na dobę.

 – Informacje związane z ewentualnym leczeniem (dziecka lub matki). Będzie to potrzebne do wywiadu, który jest znaczący w szukaniu przyczyn problemów laktacyjnych.

Podczas wizyty Doradczyni obejrzy akt karmienia piersią (sposób przystawiania, pozycje dziecka, sposób ssania dziecka).

Sprawdzi buzię dziecka.

Obejrzy i zbada piersi.

Może zważyć dziecko, jeśli to nie było długo ważone.

Istotne jest, by spróbować tak zorganizować karmienia, żeby dziecko ostatni raz jadło około 1 godziny przed przyjściem Doradczyni tak, by mogła ona obejrzeć kolejny akt karmienia piersią. Cała wizyta trwa około 1,5 – 2h.

Na podstawie zebranych informacji CDL da konkretne rady, co robić przy danym problemie. Czasami już przez telefon podpowie, co można robić doraźnie. Czasami będzie to konkretna i nie podlegająca negocjacjom instrukcja, innym razem szereg wskazówek i to rodzice wybierają opcję najbardziej dogodną dla siebie. Czasami wystarczyć będzie jedna taka wizyta, które bądź zniweluje problem, bądź nada odpowiedni kierunek naprawie, innym razem trzeba będzie odbyć kilka wizyt, żeby na bieżąco obserwować działania i zmiany na lepsze. CDL wskaże też konkretnego specjalistę, gdy zobaczy, że problem wychodzi poza jej kompetencje.

Co bardzo ważne – Doradczyni Laktacyjna wskazuje źródło problemu, drogę naprawy. Służy swoją wiedzą i doświadczeniem, ale nie sprawi, że problem z karmieniem zniknie sam siebie. To kobieta (i jej bliscy) musi wykonać pracę, stosując się do zaleceń. Czasami cały proces może trwać dłuższy czas i trzeba liczyć się z tym, że zmiany nie zajdą z godziny na godzinę.

Czy z konsultacji korzystają tylko mamy noworodków?

Absolutnie nie. Na wizytę możesz umówić się np. będąc jeszcze w ciąży (gdy martwi cię jakaś kwestia związana z piersiami lub wiesz, że dziecko będzie miało jakieś wyzwania związane z chorobą itp. ). Możesz też się spotkać, gdy po długich miesiącach karmienia zacznie się dziać coś niepokojącego w twoich piersiach. Możesz w końcu skonsultować z doradczynią proces odstawienia od piersi, a już koniecznie musisz to zrobić, gdy odstawienie odbyłoby się poniżej roku dziecka (wtedy niezbędna jest suplementacja mieszanką i to CDL może pomóc dobrać odpowiednie proporcje).

CDL może też przygotować Cię do rozszerzania diety u dziecka z utrzymaniem dalszego karmienia piersią lub pomoże zaplanować powrót do pracy z utrzymaniem laktacji, karmienia piersią lub karmienia mlekiem mamy.


Jak widzicie zakres wsparcia, który może otrzymać mama od Doradczyni jest naprawdę duży i warto z niego korzystać. Karmienie piersią jest w kobiecie, ale czasami musimy się go nauczyć, czasami z powodów niezależnych od nas potrzebujemy wsparcia i pomocy, rozwiązania konkretnych problemów zdrowotnych. Zawsze warto prosić o pomoc i szukać wsparcia – to niełatwa lekcja dla mam, ale wartościowa na całe macierzyństwo. Nie musisz pokonywać problemów sama.


Chciałam serdecznie podziękować Ewenlina Wiech – Blisko Rodziny za konsultacje merytoryczne i podrzucenie ciekawych myśli do tego wpisu. Dziękuję!

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły