Rak piersi a karmienie piersią

Przegląd najnowszych badań naukowych na temat raka piersi wskazuje na istnienie silnych dowodów na to, że karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u kobiet raka piersi w okresie przed i po menopauzie.

Raport z badań Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (AICR) i Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF), nad którym pracowało 200 naukowców i innych ekspertów z całego świata, opublikowano w trakcie Światowego Tygodnia Karmienia. 
Raport zawiera kilka możliwych wyjaśnień dotyczących tego, w jaki sposób karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. 

Jednym z powodów jest to, że laktacja często opóźnia moment, gdy kobiety zaczną ponownie miesiączkować po urodzeniu. Zmniejsza to ekspozycję na działanie hormonów takich jak estrogen, które są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi.

Innym sposobem, w jaki karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko raka piersi jest proces degradacji komórek i tkanek piersi po zakończonej laktacji, podczas którego organizm pozbywa się także komórek z uszkodzonym DNA, mogących w przyszłości prowadzić do rozwoju nowotworu.

W raporcie sugeruje się także, że laktacja może zmienić ekspresję genów w komórkach piersi w sposób, który wywiera „trwały wpływ” na ryzyko rozwoju raka.

Dodatkowo, mamy karmiące piersią częściej prowadzą zdrowy tryb życia, dbając o pełnowartościową dietę, rzucając palenie i ograniczając spożycie alkoholu. 

Badania pokazują, iż każde 12 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka o 4,6%. 

Może się wydawać, że 4,6% to mało, ale biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zachorowań na raka piersi, szacuje się, że gdyby mamy przestrzegały zaleceń dotyczących karmienia piersią swoich dzieci przynajmniej przez rok, mogłoby to zapobiec nawet 5000 przypadkom raka piersi każdego roku!

Żródło: AICR/WCRF Diet, nutrition, physical activity and breast cancer, 2017 

Autorka: Magdalena Michalska-Kacymirow

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z babkowymi sprawami?
Zapisz się do newslettera

O nas

Artykuły